W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejów z CBD, można kupić też susz. Wielu osobom nazwa oraz wygląd tego artykułu błyskawicznie kojarzy się z nielegalną rośliną psychoaktywną. Jednakże susz konopny dopuszczony do handlu w Polsce, podobnie jak olejki, zawiera głównie kannabidiol, nie zaś THC (ilość tego związku – według obowiązujących regulacji – nie może być wyższa niż 0,2%).
Z jakich rodzajów konopi wytwarza się susz konopny?
Susz konopny wytwarzany jest z liści oraz kwiatów konopi, dopuszczonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 odmian takich konopi włóknistych (to np. Sofia, Rajan i konopie Białobrzeskie), a sama ich hodowla cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rodzimych rolników, nierzadko stając się istotnym źródłem ich dochodu.
Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się na potrzeby kilku sektorów przemysłu, m.in. spożywczego czy kosmetycznego, jakkolwiek podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, iż przedsiębiorca albo rolnik planujący przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności otrzymać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta lub gminy. Co więcej, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest tylko po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Zaletą konopi przemysłowych jest to, iż można uprawiać je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych (indoor), ale również i na scalających obie te metody uprawach szklarniowych (greenhouse).
Kannabinoidy oraz olejki eteryczne – co znajdziemy w suszu konopnym?
Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się modna w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBC czy CBGV), ale także terpeny (jak np. Humulen i Pinen), które dają poszczególnym ich odmianom jedyny w swoim rodzaju, silnie wyczuwalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi siewnych dodawane są do wielu produktów kosmetycznych oraz spożywczych.
Ogólnie uważa się, że kannabinoidy mają rozległy wpływ na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można wykorzystać jako suplement terapii wspomagający zmagania z reumatyzmem, bólem głowy, napadami lękowymi oraz chorobami układu nerwowego, jak przykładowo choroba Lou Gehriga. Multum danych o działaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można przeczytać m.in. w opracowaniach medycznych dostępnych w internetowej bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).