Kupno konia. Co musisz wiedzieć, zanim kupisz własnego konia

Kupno konia. Co musisz wiedzieć, zanim kupisz własnego konia

Prawie każdy, kto zapałał miłością do konnej jazdy, prędzej lub później rozważał kupno konia. Własny koń wiąże się jednak z wieloma obowiązkami. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup konia?

Kupno konia. Co trzeba wziąć pod uwagę?

Zanim kupisz konia, zastanów się, jakie są twoje potrzeby. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Jakie są twoje umiejętności? Czy jesteś doświadczonym jeźdźcem, czy może wciąż brakuje ci pewności siebie? Jeśli to drugie – wybierz spokojnego, starszego konia. Zakup młodego zwierzęcia jest rozsądny tylko wtedy, kiedy jesteś odważnym jeźdźcem o dużych umiejętnościach, który poradzi sobie z młodzikiem, ponieważ prawidłowe ujeżdżenie młodego konia to ciężka, wymagająca praca.
  • Jaki jest twój wzrost i waga? Wielkość konia powinna być dostosowana do jeźdźca. Przyjmuje się, że waga jeźdźca powinna wynosić 10%-15% wagi konia. Przeciążenie konia grozi między innymi uszkodzeniem jego mięśni, stawów i kręgosłupa, z kolei zbyt lekki jeździec może nie być w stanie zapanować nad zwierzęciem.
  • Co lubisz – i czego będziesz wymagał od konia? Uprawiasz ujeżdżanie, skoki lub inny sport jeździecki, a może jeździsz wyłącznie rekreacyjnie? Zwróć uwagę, czy zwierzę ma predyspozycje do twojego ulubionego sportu – zakup konia, który nie będę w stanie sprostać twoim wymaganiom, jest pozbawiony sensu.
  • Czy masz czas dla konia? Własny koń to odpowiedzialność i konieczność częstych, regularnych wizyt w stacji. Jeśli obecnie jeździsz konno raz w tygodniu, kupno własnego konia może nie być dobrym pomysłem.

Zakup konia. Jak kupuje się konia?

Jeśli decyzja została już podjęta – kupujesz własnego konia! – trzeba rozpocząć poszukiwania właściwego zwierzęcia. Oferty sprzedaży znajdziesz w internecie na stronach jeździeckich, ale może ci w tym pomóc także twój instruktor lub znajomi jeźdźcy, warto poprosić ich o pomoc. Czasami ogłoszenia o koniach na sprzedaż są rozwieszane również w sklepach ze sprzętem jeździeckim.

Kiedy wypatrzysz interesujące zwierzę na sprzedaż, koniecznie sprawdź jego zdrowie – odwiedź go wraz z weterynarzem, który wykona niezbędne badania. Twoją szczególną czujność powinna wzbudzić zachęcająco niska cena konia, ale badania warto wykonać niezależnie od niej.

Konia, którego chcesz kupić, warto odwiedzić kilkukrotnie, aby go poobserwować, zobaczyć, jak zwierzę zachowuje się podczas czyszczenia czy siodłania oraz jak zachowuje się w stosunku do ludzi i do innych zwierząt. Pomoże ci to poznać jego charakter, m.in. sprawdzić, czy jest dominujący, czy uległy. Opanowanie dominującego zwierzęcia może być trudne dla mało doświadczonej osoby.

Nie zaszkodzi też porozmawiać z osobami, które znają konia – instruktorem, stajennym itp. – a także poprosić właściciela o jazdę próbną. Możliwość jazdy jest bardzo istotna, ponieważ dzięki temu sprawdzisz ruch zwierzęcia. Koń powinien iść płynnie we wszystkich chodach i wykazywać chęć ruchu naprzód, poruszać się w równowadze, przyjmować kontakt. Nie powinien natomiast mieć złych narowów, czyli brykać lub stawać dęba. Warto poobserwować ruch konia także z boku, patrząc, jak dosiada go ktoś inny.

Podczas wizyty u konia warto wszystko robić samodzielnie – wyprowadzić go z boksu, wyczyścić (przy okazji dokładnie oglądając całe ciało), osiodłać, wsiąść na niego, zsiąść, rozsiodłać i odprowadzić. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dopytaj o nie obecnego właściciela, możesz też na odwiedziny zabrać kogoś o większym doświadczeniu niż ty, na przykład trenera.

Nie decyduj się na kupno konia od razu, pod wpływem chwili i zachwytu nad urodą zwierzęcia. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, poproś o radę kogoś bardziej doświadczonego i na spokojnie podejmij decyzję. Własny koń to duża odpowiedzialność i duże koszty, dlatego warto tę decyzję dobrze przemyśleć i dokonać jak najlepszego wyboru.

Własny koń. Ile kosztuje utrzymanie konia?

Własny koń oznacza koszty związane z jego trzymaniem. Musisz zapłacić za:

  • wynajem pensjonatu lub stajnię – jeśli decydujesz się na stajnię przydomową, stworzenie jej również będzie kosztować,
  • regularne wizyty weterynarza – do tego zawsze istnieje ryzyko kontuzji, wypadku czy choroby, co oznacza niespodziewane wydatki,
  • regularne wizyty u kowala,
  • sprzęt – ogłowie, kantary, siodło, lonża, czapraki, akcesoria do pielęgnacji itp. – to wszystko jest potrzebne i ma swoją cenę,
  • pasze i suplementy,
  • ewentualnie szkolenia i zawody.

Jak widać, odpowiedź na to, ile kosztuje miesięcznie utrzymanie konia, zależy od wielu czynników. Niektórzy podają, że miesięczne utrzymanie konia to koszt od 800 zł do nawet 2000 zł, ale trzeba być przygotowanym na niespodziewane wydatki związane z leczeniem czy koniecznością kupienia nowego sprzętu. Innymi słowy, zarówno zakup konia, jak i jego utrzymanie, to niemały koszt, dlatego decyzję o kupnie własnego konia należy dobrze przemyśleć.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/kupno-konia