Cechy i zastosowanie batów jeździeckich i palcat

Cechy i zastosowanie batów jeździeckich i palcat

Zamów szpicrutę dla konia.

Kupując strój jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się również w najważniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w czasie poskramiania konia, niezbędne jest użycie batów oraz palcatów jeździeckich.

Palcat skokowy, bat do lonżowania, ujeżdżeniowy – charakterystyka i ich wykorzystanie

Jest parę typów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania i palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – ma zazwyczaj 160-200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu do przodu, zatrzymania konia albo zwrócenia jego uwagi. Dzięki niemu trener utrzymuje kontrolę nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się dłoni. Zazwyczaj są składane, jednakże spotykane są również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 cm) i zakończony jest sznureczkiem. Stosuje się go w czasie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, iż stosuje się go tylko wtedy, kiedy jeździec nie może wyegzekwować od zwierzęcia preferowanego zachowania przy pomocy sygnałów przekazywanych nogą lub dłonią.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Zakończony jest przeważnie skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę oraz nakłania je do określonego działania. Palcatem trąca się łagodnie w łopatkę zwierzęcia, dlatego też jest on tak krótki.

Palcatów i batów używaj racjonalnie

Podczas jazdy palcaty i baty chwytamy w taki sposób, by były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zakładać jej aż do nadgarstka, dlatego, że w razie upadku z konia jeździec ryzykuje obrażenia.

Batów jeździeckich oraz palcatów niezwykle łatwo nadużyć, tym samym trzeba zawsze korzystać z nich z rozwagą. Za mocne smagnięcie może spowodować, że zamiast wykonać polecenie zwierzę będzie bardziej agresywne bądź zacznie łączyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Jeśli bat czy też palcat odcisnął ślad na sierści zwierzęcia to znak, że jeździec uderzył bez wątpienia zbyt mocno.

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]