Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z pierwszych skojarzeń obok zbierania znaczków i pocztówek jest gromadzenie monet. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się kolekcjonerzy. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych notgeldów.
Banknoty – od dziesięcioleci zachwycają drobiazgowym wzornictwem
Mało osób wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się w Chinach, a nie jak uważa wiele osób – na terenie Europy. Początkowa ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się 22 wieki temu w czasie władzy Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Papierowe banknoty w formie jaką znamy dzisiaj formowały się zaś od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla kupców, gdyż dzięki nim mogli transportować towaru na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w formie monet. Europejczycy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowych środkach płatniczych z opowieści znanych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, lecz w krajach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem czasu ten sposób rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko niosą one ze sobą wartość historyczną, lecz także artystyczną – od dziesięcioleci wszak wzbudzają podziw doskonałym designem.
Polskie banknoty kolekcjonerskie – zabezpieczenia i motywy
Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak nimizmatycy, zbierają przede wszystkim banknoty obiegowe z różnych krajów świata. Są one bardzo łatwo dostępne, choć ich cena bywa bardzo duża – to w zależności od ich kondycji oraz daty druku. Oddzielna kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w niedużym nakładzie, zazwyczaj w celu upamiętnienia istotnych zdarzeń czy wybitnych osób z kręgu kultury, nauki i polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł) czy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina banknot 20 zł). Co interesujące, poza zdumiewającą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. napisy widoczne tylko pod określonym kątem, mikrodruki i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]