Jakie deski na podłogę będą najlepsze? Bierzemy pod lupę najważniejsze parametry

Jakie deski na podłogę będą najlepsze? Bierzemy pod lupę najważniejsze parametry

Jakie deski drewniane na podłogę wybrać? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wielu czynników – budżetu, estetycznych preferencji, miejsca montażu oraz intensywności użytkowania podłogi. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że pewne rozwiązania mogą być wykluczone z uwagi na obecność ogrzewania podłogowego, a inne ze względu na alergie domowników.

W celu ułatwienia wyboru drewnianej podłogi, w tym artykule odpowiemy na następujące pytania:

  • Jaka deska na podłogę jest najlepsza pod względem funkcjonalności?
  • Jaka grubość deski podłogowej pozwoli na wielokrotną renowację?
  • Deski dębowe na podłogę a deski jesionowe na podłogę – jakie są podobieństwa i różnice?

Deski na podłogę – z jakiego gatunku i sortu drewna?

To, z jakiego gatunku drewna wykonana została podłoga, wpływa nie tylko na jej wygląd, ale i trwałość. Wśród rodzimych odmian drzew do najtwardszych i najbardziej odpornych na czynniki zewnętrzne zalicza się jesion oraz dąb.

Deski dębowe na podłogę wybierane są zarówno z uwagi na wspomnianą twardość, odporność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, jak i ze względu na swoją uniwersalność. Różnorodność odmian dębu sprawia, że dobranie desek do konkretnej aranżacji nie będzie stanowiło problemu.

Wśród sortów tego gatunku drewna, które dostępne są w ofercie Baltic Wood, wyróżnić można Elegance, Classic, Villa, Unique, Rustic, Superrustic i Cottage. Dębowe deski we wspomnianych sortach różnią się między sobą odcieniami, obecnością bielu oraz wielkością i kształtem sęków.

Z podobnych powodów wybierane są również na podłogę deski jesionowe, które także charakteryzują się wyjątkową twardością i wytrzymałością. Ponadto ze względu na dużą zawartość bielu oraz obecność ciemnobrązowej twardzieli, jesionowe podłogi wyróżniają się ciekawym rysunkiem oraz wyraźną zmiennością odcieni. Propozycją podłogi o takiej charakterystyce jest m.in. Jesion Classic 3R Cream.

Deski warstwowe na podłogę

Deski warstwowe zbudowane są z kilku warstw (z reguły trzech): spodniej, środkowej oraz wierzchniej. W przypadku oferty Baltic Wood, ostatnia, najbardziej zewnętrzna z nich wykonana jest ze szlachetnego drewna dębu, jesionu lub merbau.

Deski drewniane poprawiają akustykę pomieszczenia oraz, dzięki właściwościom izolacyjnym, chronią przed wymianą ciepła z otoczeniem. Ponadto nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu, będąc tym samym idealną propozycją dla osób podatnych na alergie.

Warstwa wierzchnia desek warstwowych może być wykończona poprzez lakierowanie, olejowanie, bejcowanie, a także postarzana przy użyciu tradycyjnych narzędzi do obróbki drewna (heblowanie, szczotkowanie, nieregularne fazowanie, nanoszenie “śladów kornika”).

Osoby cierpiące na alergię powinny wybierać deski bez fazowanych krawędzi lub z mikrofazami 2mV (np. model Cottage 1R). Rozwinięcie tego tematu znajduje się w artykule pt. Deska fazowana czy bez fazy?

Jakie deski na podłogę wybrać w przypadku ogrzewania podłogowego?

Do takich instalacji, zarówno wodnych, jak i elektrycznych, przeznaczone są deski warstwowe, które pozwalają na optymalne przewodzenie ciepła. Jednocześnie nie odkształcają się pod wpływem dużych zmian temperatur. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Podłogi trójwarstwowe Baltic Wood a ogrzewanie podłogowe.

Grubość deski na podłogę

Grubość ostatniej, czyli trzeciej warstwy desek podłogowych Baltic Wood, waha się w zależności od modelu od 2,7 mm do 6,6 mm. Do podłóg z wyjątkowo grubą warstwą szlachetnego drewna zaliczyć należy modele z NoLimits Collection. Dzięki całkowitej grubości deski wynoszącej aż 14,6 mm i wierzchniej warstwie o grubości 6,6 mm, propozycje z tej kolekcji poddawać można nawet 9-krotnej renowacji. Żywotność takiej podłogi wynosi kilkadziesiąt lat.

Z kolei całkowita grubość desek podłogowych pochodzących z kolekcji Timeless Collection lub Melody wynosi 14 mm, a wysokość ich wierzchniej warstwy to 3,5 mm. Podłogi z tych kolekcji można odnawiać trzykrotnie.

Należy wspomnieć także o kolekcji Jeans Collection. Podłogi te posiadają wierzchnią warstwę szlachetnego drewna o grubości 2,7 mm, a całkowita grubość deski wynosi 13,3 mm. Modele z tej serii poddać można dwukrotnej renowacji.

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/jakie-deski-na-podloge-beda-najlepsze-bierzemy-pod-lupe-najwazniejsze-parametry/