Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.