Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Dalsze informacje o badaniach kierowców Bielsko Biała - zajrzyj w to miejsce.

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat parę zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]