Badania operatorów – na czym polegają?

Badania operatorów – na czym polegają?

Potrzebujesz dowiedzieć się, komu zlecić badania operatorów Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają też na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego rodzaju polegają?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa jasno wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i to powoduje, że przeprowadzanie tego typu kontroli jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji i zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]