Co to jest system bankowy SWIFT?

Co to jest system bankowy SWIFT?

Wejdź na flobo.io, aby znaleźć informacje dotyczące systemu SWIFT.

Mimo, że właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania światowej bankowości.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie wdrożone są też rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]