Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Więcej o szalunkach stropowych.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z drewnianych desek lub mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki produkuje się ze sklejki, metalu bądź drewna, a także zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Na ogół jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają głowice ze stali lub aluminium, łączniki, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt i zespołów, które oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłby zupełnie nieodpowiedzialny finansowo . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]