Sklejki szalunkowe – zastosowanie w budownictwie

Sklejki szalunkowe – zastosowanie w budownictwie

Dowiedz się więcej o sklejkach szalunkowych na sklep.abcszalunki.pl/11-sklejki-szalunkowe.

Deski szalunkowe to podstawowy moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jakkolwiek zwykle wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić domy z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]