Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu lokatorów.

Kto wykona hydroizolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy powierzyć przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale również w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnej sytuacji. Wszak użycie odpowiednich technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest również dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można określić czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie izolacji fundamentów także należy zlecić profesjonalistom, ponieważ częstym błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) albo użycie ich tanich substytutów, nie mających podobnych właściwości wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieskuteczna.