Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?

Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?

Skieruj się w to miejsce jeśli jesteś zainteresowany likwidacją blizn rogówkowych.

Oko jest wrażliwą częścią ciała i błyskawicznie może zostać uszkodzone. W następstwie różnych urazów mechanicznych czy zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, dzięki laserowej korekcji wzroku.

Blizny na rogówce – jakie powodują skutki?

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą gałki ocznej, która je ochrania, a przy tym kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezwykle elastyczna i choć z reguły niewielkie jej otarcia goją się samoistnie, w wielu przypadkach powstają zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszej nieuwagi. Co powoduje powstawanie blizn na rogówce? Mogą być one najczęściej skutkiem dostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych jak skaleczenia, oparzenia oraz zadrapania albo wielu chorób (np. kiły). Lecz blizny rogówki mogą wykształcić się również w wyniku niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych wskazuje wiele innych symptomów, jak np. nieustanne łzawienie, nabrzmiewanie powiek czy wrażenie bólu gałki ocznej, dlatego jeżeli ich doświadczasz warto jak najszybciej pomyśleć o wizycie u okulisty. W czasie wnikliwego badania ustali on rozmieszczenie, wielkość i głębokość blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn rogówkowych

Najpopularniejszą aktualnie metodą likwidowania blizn na rogówce jest PTK – zabieg realizowany w dużej liczbie klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się też podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się dokładnie zaleceń lekarza prowadzącego i terminowo pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]