Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Późna jesień i zima niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Na ogół męczy nas katar, kaszel oraz ból gardła. Żeby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku rad, które pomagają oddalić widmo przeziębienia. Opisujemy niektóre z nich.

Jak podwyższyć temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm zwykle wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o mniej więcej 3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej herbaty czy kąpieli. Do herbaty można wrzucić sok z pomarańczy lub cytryny, które zawierają duże ilości witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest także bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. Aby nadać napojom odrobiny słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do niej kilka kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego czy eukaliptusowego, co prócz tego wpłynie zbawiennie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Bakteriobójcze syropy z czosnku oraz cebuli

Czosnek i cebula też zawierają pokaźną dawkę witamin. Na ich bazie sporządza się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpopularniejszych metod walki z chorobami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy spożywać co parę godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości przeciwbakteryjne. W tym celu wystarczy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną mieszankę również należy pić parę razy w ciągu dnia.

Jak powstrzymać drapanie w gardle?

Kiedy odczuwamy uczucie bólu gardła, wypada sprawdzić mieszankę miodu, mleka i masła. Doskonale zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku należy mieć na uwadze, aby mleko nie było zbyt gorące, gdyż zniweluje to korzystne oddziaływanie reszty składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się także picie naparu z szałwii oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu należy reagować na pierwsze objawy przeziębienia?

Pomimo, iż pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może mieć poważne skutki. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy natomiast, że jeśli symptomy nie mijają to powinno się skorzystać z pomocy lekarza.