Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Potrzebujesz szczegółowych informacji o biopsji fuzyjnej prostaty? Skieruj się na www.scmkrakow.pl

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wymiarami oraz postacią orzech włoski. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pomaga to zdiagnozować zapalenie lub przerost tego gruczołu, a także wcześnie wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Powinno się zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Kłopoty ze wzwodem i mikcją – alarmujące objawy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. trudności w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, problemy z erekcją oraz ejakulacją, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Żeby jednakże mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg trwającym zazwyczaj ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona właściwie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi mała krzepliwość krwi, alergia na niektóre leki i wszczepione zastawki serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]