Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś jednak, stosując innowacyjne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, jeśli pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta może dostać się do głęboko zlokalizowanych warstw uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?

Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?

Obok narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami stomatologa, ograniczając prawie do zera ryzyko wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie zabiegu oraz poprawienie komfortu leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, iż nie zawsze jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 lat. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, powinniśmy udać się do dentysty posługującego się odpowiednimi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.