Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Dowiedz się, gdzie zaopatrzyć się w silnik DC.

Wiele rzeczy, których używamy na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie bądź malutkie, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak działają te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Co powinno się wiedzieć o silnikach na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od niemal dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Michael Faraday, Thomas Davenport czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze wirnika, stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie cenione za ciche działanie, a takżeswoją niezawodność.

Silniki prądu stałego znajdziesz w wielu powszechnie używanych urządzeniach

Powiedzieć, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią pociągów oraz samochodzików sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie kupimy również naszym synom i córkom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu branżach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silników DC używają także entuzjaści elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów oraz z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od renomowanych światowych producentów.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]