Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Znajdź obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy nowożeńców na zawsze, a znakiem ich lojalności, oddania i miłości są obrączki, które zakładają sobie na palce.

Obrączki – element sakramentu ślubu od XIII w.

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Niewiele osób wie natomiast, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele stuleci później. I chociaż uprzednio miały miejsce sytuacje, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Turcji, we Francji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Iranie, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszą estetyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź lub stal), które symbolizowały potęgę uczucia. Dziś do ich stworzenia stosuje się głównie platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź ważny dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]